Przewodnik turystyczny po Gietrzwałdzie
Spis treści:
1. Gietrzwałd z przewodnikiem
2. Jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce
3. Cudowne miejsca
4. Warto zobaczyć
5. Wycieczka po Gietrzwałdzie
Gietrzwałd z przewodnikiem
Gietrzwałd najlepiej zaprezentuje przewodnik turystyczny PTTK.
Licencjonowany przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze fakty z życia Gietrzwałdu, zarówno te z dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.
Zwiedzając Gietrzwałd i okoliczne miejscowości poznacie kościoły, kapliczki oraz pomniki czy muzea.
Zadaniem przewodnika będzie przekazanie Wam najciekawszych informacji związanych z historią, kulturą, geografią, przyrodą Gietrzwałdu. Nie zabraknie też nawiązań do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-gospodarczego miasta.
Jak się okazuje, miejscowości z Warmii i Mazur mają liczne powiązania historyczne i kulturalne z miejscami i wydarzeniami w Polsce i Europie.
Przewodnik turystyczny po Gietrzwałdzie zachęci Was do głębszego spojrzenia na wnętrza kościołów, muzeów i innych obiektów. Wskaże na wyjątkowe i charakterystyczne obrazy, malowidła, rzeźby, elementy architektoniczne, pełne symboliki i znaczeń nieobecne poza Gietrzwałdem.
Wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym macie pewność profesjonalnej obsługi.
Otrzymacie fachową informację o Gietrzwałdzie, jego dziedzictwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym.
Jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce
Gietrzwałd – malownicza warmińska wieś, w której doszło do jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół objawień maryjnych.
Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 roku i trwały do 16 września tego roku (19 lat po objawieniach w Lourdes i 40 lat wcześniej niż w Fatimie). W tym czasie Matka Boża ukazała się czterem wizjonerkom (co widać na malowidłach w kościele) rekordowo wiele razy – aż 160.
Z czasem dwie z wizjonerek uznano za oszustki, ponieważ utrzymywały, że mają widzenia związane ze św. Józefem, co do których same przyznały, że są wymyślane. Dlatego dziś za wizjonerki uznaje się tylko dwie dziewczynki: trzynastoletnią Justynę Szafryńską i dwunastoletnią Barbarę Samulowską. Matka Boża mówiła do wizjonerek po polsku, co w czasach Kulturkampfu miało ogromne znaczenie, zachęcała do abstynencji i odmawiania różańca.
Cudowne miejsca
Miejsce objawień wskazuje dziś kapliczka przed kościołem. Jest w niej m.in. kawałek klonu, na którym wizjonerki widziały Maryję. Matka Boża miała się także objawić nad cudownym źródełkiem, które pobłogosławiła. Dziś wiele osób wierzy w cudowną moc jego wody – można ją czerpać do woli.
Zanim doszło do objawień łaskami słynął na całą Warmię obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła. Obraz ten nazywa się czasami dwakroć koronowanym, ponieważ założone we wrześniu 1967 roku przez prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyłę korony zostały skradzione. Odzyskano je po kilku miesiącach, a cudowny obraz ponownie ukoronowano.
Warto zobaczyć
Na miejscowym cmentarzu są groby zasłużonych Warmiaków, m.in. ks. Wojciecha Zinka, który jako jedyny duchowny sprzeciwił się aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego.
Oprócz kompleksu sanktuarium w Gietrzwałdzie warto zobaczyć warmińskie deskale i odwiedzić słynną karczmę.
Wycieczka po Gietrzwałdzie
Zapraszamy osoby indywidualne i zorganizowane, rodziny, grupy przedszkolne, szkolne i firmy, do odwiedzenia Gietrzwałdu.
Wycieczka po Gietrzwałdzie z przewodnikiem to pewność ciekawego zwiedzenia! Z licencjonowanym przewodnikiem PTTK zobaczycie najważniejsze miejsca miasta i poznacie najciekawsze historie Gietrzwałdu.
Chętnie połączymy też zwiedzanie Gietrzwałdu np. z Olsztynem, Olsztynkiem, Ostródą, Iławą, czy Kanałem Elbląskim.
Obsługujemy Warmię, Mazury i Powiśle.
Macie inne pomysły?
Trasy i terminy – do ustalenia.
Śmiało dzwońcie lub piszcie! ⤵️