Otwórz menu

Gołdap

Przewodnik turystyczny po Gołdapi

Spis treści:
1. Gołdap z przewodnikiem
2.
Słynne uzdrowisko
3. Ślady wojny
4. Pomnikowe postaci
4. Wycieczka po Gołdapi

Gołdap z przewodnikiem

Gołdap najlepiej zaprezentuje przewodnik turystyczny PTTK.
Licencjonowany przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze fakty z życia Gołdapi , zarówno te z dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.

Zwiedzając Gołdap okoliczne miejscowości poznacie kościoły, kapliczki oraz pomniki czy muzea.
Zadaniem przewodnika będzie przekazanie Wam najciekawszych informacji związanych z historią, kulturą, geografią, przyrodą Gołdapi. Nie zabraknie też nawiązań do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-gospodarczego miasta.

Jak się okazuje, miejscowości z Warmii i Mazur mają liczne powiązania historyczne i kulturalne z miejscami i wydarzeniami w Polsce i Europie.

Przewodnik turystyczny po Gołdapi zachęci Was do głębszego spojrzenia na wnętrza bunkrów, muzeów i innych obiektów. Wskaże na wyjątkowe i charakterystyczne elementy architektoniczne, pełne symboliki i znaczeń nieobecne poza Gołdapią.

Wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym macie pewność profesjonalnej obsługi.
Otrzymacie fachową informację o Gołdapi, jej dziedzictwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym.

Słynne uzdrowisko

Gołdap – miasto, które choć leży przy samej granicy (przejście graniczne jest na przedmieściach) stara się żyć niezależnie od tego, czy granica jest otwarta dla ruchu, czy zamknięta jak obecnie.

Działa tu prężenie sanatorium utworzone na bazie dawnego ośrodka internowania kobiet w stanie wojennym.

Ślady wojny

Wokół budynków dla kuracjuszy rozciągają się pozostałości kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych Robinson (była tu m.in. hamownia silników rakiet V).

Nad brzegiem jeziora Gołdap, które przecina granica, znajduje się grób szefa sztabu generalnego Luftwaffe Hansa Jeschonka – jedyny  opisany nazwiskiem grób tak wysokiego rangą wojskowego III Rzeszy w regionie.

Pomnikowe postaci

Ci, którzy nie lubią wojennych historii mogą zwiedzić konkatedrę sambijską, a w jej okolicach pomnik jelenia (na znak polowań cesarza Wilhelma II).

To tu znajduje się też najprostszy, jaki tylko można sobie wyobrazić, pomnik Immanuela Kanta. Pomnik ten to trzy bryły – dwie podpory równej wysokości i łącząca je poprzeczka.
Kant przyjechał do Gołdapi  na przełomie 1775-1776 (w czasie przerwy świątecznej na uczelni) na zaproszenie dowódcy garnizonu gołdapskiego, generała Daniela Fryderyka von Lossowa (generał był bajecznie bogaty, miał m.in. stadninę koni).

Gołdap to także ważne miejsce na kulinarnej mapie regionu – królują tu kartacze. Warto spróbować.

Wycieczka po Giżycku

Zapraszamy osoby indywidualne i zorganizowane, rodziny, grupy szkolne i firmy, do odwiedzenia Gołdapi.

Wycieczka po Gołdapi z przewodnikiem to pewność ciekawego zwiedzenia! Z licencjonowanym przewodnikiem PTTK zobaczycie najważniejsze miejsca  poznacie najciekawsze historie Gołdapi.

Chętnie połączymy też zwiedzanie Gołdapi np. z Reszlem, Kętrzynem, Świętą Lipką, Gierłożą – Wilczym Szańcem, Giżyckiem, Kruklankami, czy Stańczykami.

Obsługujemy Warmię, Mazury i Powiśle.

Macie inne pomysły?
Trasy i terminy – do ustalenia.
Śmiało dzwońcie lub piszcie! ⤵️

Chcesz odwiedzić Warmię i Mazury?
Szukasz licencjonowanego przewodnika?
Zapraszam do kontaktu!

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Licencjonowany przewodnik turystyczny

pttk 1 logo png transparent   blacha red

604 52 18 52

Dołącz do społeczności

    Zapytaj o wycieczkę:

    Zamknij menu