Otwórz menu

Mazury

Tam gdzie spałby Bóg

Mazury to najpiękniejsza kraina świata. „Jeśli Bóg zechce spać, będzie sypiał u nas, na Mazurach” – napisał w 1933 roku wchodniopruski pisarz Hans Hellmut Kirst. Patrząc na bezkres Śniardw, pagórki Piłackich Wzgórz, wijącą się wśród lasów Krutynię, czy zagubione w lasach małe jeziorka, trudno się z nim nie zgodzić. Mazury to natura:  nieokiełznana, dzika, wciąż broniąca się przed człowiekiem, choć ten coraz śmielej i bezczelniej zabudowuje brzegi jezior, przekopuje kanały, wycina lasy.

Czytaj dalej..

ODWIEDŹ Z NAMI MIEJSCA NA MAZURACH:

Niełatwa historia

Mazury swoje powstanie zawdzięczają Krzyżakom i Prusakom. Potomkowie rycerzy zakonnych zbudowali nad jeziorami pałace i prowadzili ogromne gospodarstwa. Ich świat skończył się zimą 1945 roku, gdy do Prus Wschodnich weszła Armia Czerwona. Granice powojennego świata rozcięły dawne Prusy Wschodnie na dwie części – jedną jest dzisiejszy obwód kaliningradzki, drugą – Mazury.

Świat Mazurów

Ślady wschodniopruskości wciąż na Mazurach są, aby je dostrzec trzeba wyjechać poza kurortowe Mikołajki, zatłoczone Giżycko i Ryn. Na drogach wciąż leży poniemiecki bruk, na dawnych gospodach widać niemieckie napisy, na wiejskich starych cmentarzach stoją są metalowe krzyże z niemieckimi napisami. Gdy się w nie wczytać dostrzeże się, że wiele nazwisk ma polskie brzmienie – bo Mazurzy, choć w państwie Prus i ewangelicy, to w większości mówili po polsku.

Historia Mazur jest skomplikowana ale fascynująca. Chętnie o niej opowiem i wyjaśnię, dlaczego akurat w Gierłoży Adolf Hitler zbudował swoją wojenną kwaterę, a minister Ribbentrop rezydował w Sztynorcie.

Chcesz odwiedzić Warmię i Mazury?
Szukasz licencjonowanego przewodnika?
Zapraszam do kontaktu!

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Licencjonowany przewodnik turystyczny

pttk 1 logo png transparent   blacha red

604 52 18 52

Dołącz do społeczności

    Zapytaj o wycieczkę:

    Zamknij menu