Otwórz menu

Barczewo

Przewodnik turystyczny po Barczewie

Spis treści:
1. Barczewo z przewodnikiem
2. Barczewo na Warmii
3. Królewska historia
4. Wycieczka po Barczewie

Barczewo z przewodnikiem

Barczewo najlepiej zaprezentuje przewodnik turystyczny PTTK.
Licencjonowany przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze fakty z życia Barczewa, zarówno te z dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.

Zwiedzając Barczewo i okoliczne miejscowości poznacie kościoły, zamki i pałace oraz pomniki czy muzea.
Zadaniem przewodnika będzie przekazanie Wam najciekawszych informacji związanych z historią, kulturą, geografią, przyrodą Barczewa. Nie zabraknie też nawiązań do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-gospodarczego miasta.

Jak się okazuje, miejscowości z Warmii i Mazur ma liczne powiązania historyczne i kulturalne z miejscami i wydarzeniami w Polsce i Europie.

Przewodnik turystyczny zachęci Was do głębszego spojrzenia na wnętrza kościołów, muzeów i innych obiektów. Wskaże na wyjątkowe i charakterystyczne obrazy, malowidła, rzeźby, elementy architektoniczne, pełne symboliki i znaczeń nieobecne poza Barczewem.

Wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym macie pewność profesjonalnej obsługi.
Otrzymacie fachową informację o Barczewie, jego dziedzictwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym.

Barczewo na Warmii

Barczewo – miasteczko niesłusznie mijane przez tych, którzy z Olsztyna drogą nr 16 jadą na Mazury.

Zagęszczenie zabytków w niewielkim mieście jest ogromne; są tu dwa gotyckie kościoły, jedna z niewielu w regionie ocalałych synagog, okazałe kapliczki, czy jeden z największych w kraju kompleksów więziennych (na jego terenie jest kościół pod wezwaniem Św. Dyzmy Dobrego Łotra).

Królewska historia

Warto odwiedzić przede wszystkim kościół św. Andrzeja Apostoła, w którym znajduje się późnorenesansowy cenotaf tj. pusty nagrobek ścienny, braci Baltazara i Andrzeja Batorych.
Cenotaf ten należy do najcenniejszych zabytków sztuki epitafijnej w regionie. Andrzej Batory, który miał w nim spoczywać był bratankiem króla Stefana Batorego. Przez 10 lat był biskupem warmińskim ale bez sakry biskupiej. Jak pisał historyk ks. Alojzy Szorc „obniżył przez to prestiż diecezji, ponad to musiał opłacać wszystkie wyjazdy do sąsiednich diecezji – kleryków po święcenia lub konsekrowane w Wielki Czwartek oleje święte”.

Baltazar Batory, jak podaje ks. Szorc, w 1594 roku został zamordowany na polecenie księcia siedmiogrodzkiego Zygmunta Batorego za udział w spisku – tym sposobem obaj bracia Batory zostali pochowani poza Warmią.

W kościele św. Andrzeja Apostoła w czasie ostatniego remontu pod posadzą odnaleziono gliniany kubek pełen monet – skarb można oglądać w kościelnej krypcie.

Barczewo, w którym żyje się niespiesznie wśród starych kamieniczek śródmieścia jest dobrym miejscem na zwiedzanie dla rodzin z dziećmi – jest tu fajny plac zabaw, na którym można zmęczyć najwytrwalszych najmłodszych.

Wycieczka po Barczewie

Zapraszamy osoby indywidualne i zorganizowane, rodziny, grupy przedszkolne, szkolne i firmy, do odwiedzenia Barczewa.

Wycieczka po Barczewie z przewodnikiem to pewność ciekawego zwiedzenia! Z licencjonowanym przewodnikiem PTTK zobaczycie najważniejsze miejsca miasta i poznanie najciekawsze historie Barczewa.

Chętnie połączymy też zwiedzanie Barczewa np. z Olsztynem, Mrągowem, Świętą Lipką, Gierłożą – Wilczym Szańcem, czy Giżyckiem.

Obsługujemy Warmię, Mazury i Powiśle.

Macie inne pomysły?
Trasy i terminy – do ustalenia.
Śmiało dzwońcie lub piszcie! ⤵️

Chcesz odwiedzić Warmię i Mazury?
Szukasz licencjonowanego przewodnika?
Zapraszam do kontaktu!

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Licencjonowany przewodnik turystyczny

pttk 1 logo png transparent   blacha red

604 52 18 52

Dołącz do społeczności

    Zapytaj o wycieczkę:

    Zamknij menu