Otwórz menu

Rapa

Przewodnik turystyczny po Rapie

Spis treści:
1. Rapa z przewodnikiem
2.
Tajemnicza Rapa
3. Rodzina Fahrenheidów
4. Egipt, Królewiec i masoni
5. Piramida dziś
4. Wycieczka po Rapie

Rapa z przewodnikiem

Miejsce najlepiej zaprezentuje przewodnik turystyczny po Rapie.
Licencjonowany przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze fakty z życia Rapy, zarówno te z dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.

Zwiedzając Rapę i okoliczne miejscowości poznacie kościoły, zamki i pałace oraz pomniki czy muzea.
Zadaniem przewodnika będzie przekazanie Wam najciekawszych informacji związanych z historią, kulturą, geografią, przyrodą okolic Rapy. Nie zabraknie też nawiązań do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-gospodarczego regionu.

Jak się okazuje, miejscowości z Warmii i Mazur ma liczne powiązania historyczne i kulturalne z miejscami i wydarzeniami w Polsce i Europie.

Przewodnik turystyczny po Rapie zachęci Was do głębszego spojrzenia na wnętrza kościołów, muzeów i innych obiektów. Wskaże na wyjątkowe i charakterystyczne obrazy, malowidła, rzeźby, elementy architektoniczne, pełne symboliki i znaczeń nieobecne poza Rapą.

Wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym macie pewność profesjonalnej obsługi.
Otrzymacie fachową informację o Rapie, jego dziedzictwie historycznym, społecznym i kulturowym.

Tajemnicza Rapa

Rapa to złożona z kilku domów wieś za Baniami Mazurskimi, leżąca kilka kilometrów od obwodu kaliningradzkiego, znana ze stojącej w lesie piramidy.

O miejscu tym krążą legendy sięgające kosmosu: że to punkt przecięcia linii mocy, że to miniaturka piramidy Cheopsa, że panuje tu specjalny mikroklimat, który zmumifikował pochowanych we wnętrzu piramidy wschodniopruskich arystokratów.

Rodzina Fahrenheidów

Pewne jest, że piramida jest grobowcem rodzinnym rodziny von Fahrenheid (spokrewnionej z wynalazcą termometru rtęciowego i skalą pomiaru temperatury znanej dziś jako skala Fahrenheita).

Egipt, Królewiec i masoni

Ostatnie, szeroko zakrojone badania piramidy związane z jej generalnym remontem, który wykonywano w 2018 roku, każą zweryfikować te tezy. Należy przenieść spojrzenie z dalekiego Egiptu do bliższego Królewca, w którym baron  Friedrich von Fahrenheid był głównym doradcą finansowym Wielkiej Loży Masońskiej. Naukowcy sugerują, że kształt budowli to nawiązanie do piramidy jako jednego z głównych symboli masońskich.

Ostatnie badania piramidy dokonane przy użyciu najnowocześniejszych laserowych technik pomiarów zweryfikowały też czas powstania piramidy – miała ona zostać zbudowana w 1795 roku, a nie jak przez wiele lat sądzono około 15-20 lat później.
Bezsprzeczne jest, że ciała pochowane w piramidzie uległy mumifikacji. Przez lata było to widać, ponieważ drzwi do grobowca były otwarte. To skusiło wandali, którzy zdekapitowali wszystkie szczątki. Kto i kiedy to zrobił? – to już plotki, na dodatek wcale nie stare.

Piramida dziś

Grobowiec, który stał się jednym z popularniejszych miejsc turystycznych na Mazurach popadał w ruinę. W 2015 roku ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dokonała nieinwazyjne badania termowizyjne. Zeskanowano go laserem oraz wykonano badania georadarem. To pozwoliło w 2018 roku wyremontować piramidę – koszt blisko miliona zł wyłożył Fundusz Leśny.
Stojąca dziś w lesie piramida kiedyś stała w pobliżu dworu rodziny, ściślej – w dworskim parku (dziś miejsce dworu jest w obwodzie kaliningradzkim). Nie ma też wątpliwości, że w piramidzie spoczywa siedmiu członków tej rodziny z samym jej fundatorem, baronem Friedrichem von Fahrenheid na czele. Baron ów przeszedł do historii jako mecenas artystów i kolekcjoner sztuki.

Wycieczka po Rapie

Zapraszamy osoby indywidualne i zorganizowane, rodziny, grupy przedszkolne, szkolne i firmy, do odwiedzenia Rapy.

Wycieczka po Rapie z przewodnikiem to pewność ciekawego zwiedzenia! Z licencjonowanym przewodnikiem PTTK zobaczycie najważniejsze miejsca miasta i poznacie najciekawsze historie Rapy.

Chętnie połączymy też zwiedzanie Rapy np. z Giżyckiem, Kruklankami, Gołdapią, czy Stańczykami.

Obsługujemy Warmię, Mazury i Powiśle.

Macie inne pomysły?
Trasy i terminy – do ustalenia.
Śmiało dzwońcie lub piszcie! ⤵️

Chcesz odwiedzić Warmię i Mazury?
Szukasz licencjonowanego przewodnika?
Zapraszam do kontaktu!
Nasi Klienci pochodzą głównie z polecenia.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów.

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Licencjonowany przewodnik turystyczny

pttk 1 logo png transparent   blacha red

604 52 18 52

Dołącz do społeczności

    Zapytaj o wycieczkę:

    Zamknij menu