Przewodnik turystyczny po Górowie Iławeckim
Spis treści:
1. Górowo Iławeckie z przewodnikiem
2. „Polska Ukraina”
3. Ikonostas Mistrza Jerzego
4. Wycieczka po Górowie Iławeckim
Górowo Iławeckie z przewodnikiem
Górowo Iławeckie najlepiej zaprezentuje przewodnik turystyczny PTTK.
Licencjonowany przewodnik przedstawi Państwu najważniejsze fakty z życia Górowa Iławeckiego, zarówno te z dalekiej, jak i bliskiej przeszłości.
Zwiedzając Górowo Iławeckie i okoliczne miejscowości poznacie kościoły, zamki i pałace oraz pomniki czy muzea.
Zadaniem przewodnika będzie przekazanie Wam najciekawszych informacji związanych z historią, kulturą, geografią, przyrodą Górowa Iławeckiego. Nie zabraknie też nawiązań do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-gospodarczego miasta.
Jak się okazuje, miejscowości z Warmii i Mazur mają liczne powiązania historyczne i kulturalne z miejscami i wydarzeniami w Polsce i Europie.
Przewodnik turystyczny po Górowie Iławeckim zachęci Was do głębszego spojrzenia na wnętrza kościołów, muzeów i innych obiektów. Wskaże na wyjątkowe i charakterystyczne obrazy, malowidła, rzeźby, elementy architektoniczne, pełne symboliki i znaczeń nieobecne poza Górowem Iławeckim.
Wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem turystycznym macie pewność profesjonalnej obsługi.
Otrzymacie fachową informację o Górowie Iławeckim, jego dziedzictwie historycznym, kulturowym i przyrodniczym.
„Polska Ukraina”
Górowo Iławeckie nie bez racji, nazywane jest „polską Ukrainą”. Powodem tej nazwy jest szkoła z wykładowym językiem ukraińskim i wiele jej działań, które przybliżają kulturę tego kraju. Cymes wart odwiedzenia tego miasteczka także wiąże się z Ukrainą, ale nie ze szkołą, a z cerkwią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tu można zrozumieć, czym jest szacunek do historii miejsca i jak można wspólnie budować coś nowego – dobrego.
Ikonostas mistrza Jerzego
W gotyckim kościele, w którym do 1961 roku modlili się ewangelicy, jest dziś grekokatolicka cerkiew. O ewangelickiej przeszłości świątyni przypomina nie tylko jej bryła, ale i drewniany sufit, na którym wymalowano biblijne sceny ozdabiając je ornamentami roślinnymi. Zachowała się też empora chóru.
Surowe, gotyckie wnętrza w latach 80. XX w. zaaranżowano na potrzeby liturgii wschodniej – zbudowano ikonostas, który wymalował mistrz Jerzy Nowosielski. On też wymalował w swym charakterystycznym stylu postaci świętych na gotyckich ceglanych ścianach. Takiego klimatu, jak w tej świątyni nie ma nigdzie indziej.
Po drodze do cerkwi warto zatrzymać się na górowskim rynku – okazały ratusz, który na nim króluje to jeden z pięciu w regionie gotyckich ratuszy.
Wycieczka po Górowie Iławeckim
Zapraszamy osoby indywidualne i zorganizowane, rodziny, grupy przedszkolne, szkolne i firmy, do odwiedzenia Górowa Iławeckiego.
Wycieczka po Górowie Iławeckim z przewodnikiem to pewność ciekawego zwiedzenia! Z licencjonowanym przewodnikiem PTTK zobaczycie najważniejsze miejsca miasta i poznanie najciekawsze historie Górowa Iławeckiego.
Chętnie połączymy też zwiedzanie Górowa Iławeckiego np. z Tolkmickiem, Braniewem, Elblągiem, Ornetą, Lidzbarkiem Warmińskim, Dobrym Miastem, czy Glotowem.
Obsługujemy Warmię, Mazury i Powiśle.
Macie inne pomysły?
Trasy i terminy – do ustalenia.
Śmiało dzwońcie lub piszcie! ⤵️